Ústavní soud po téměř dvouletém posuzování stížnosti 41 poslanců zveřejnil v pátek 14. prosince 2017 své stanovisko k ústavnosti zákona o elektronické evidenci tržeb.
Přestože soud zákon jako celek nezrušil, jeho další budoucnost se stává vzhledem k postojům představitelů parlamentních stran krajně nejistou a nepředvídatelnou. V souvislosti s rozhodnutím ústavního soudu dojde totiž v jeho dosavadní úpravě k těmto významným změnám:
Rozhodnutí Ústavního soudu nebylo jednomyslné. Třetina jeho soudců, která prosazovala zrušení celého zákona, ve společném prohlášení kromě jiného uvedla:
„Ekonomika …přežije těžké časy lépe právě tehdy, bude-li v ní dostatečná diverzita a soběstačná, na pomoci ze společného nezávislá podnikatelská vrstva zůstane i v okrajových oblastech (hospody a jiné provozovny v malých obcích, malí samostatní živnostníci, podnikající důchodci, studenti atd.). Pro řadu právě těchto lidí je však EET tou příslovečnou „poslední kapkou“, která je vyžene z podnikání, případně je nažene do „šedé ekonomiky“, což uvolní cestu jejich velkým konkurentům směrem ke korporativnímu, velkopodnikatelskému a dotačnímu státu…Zavedení EET pod veřejně prezentovaným, byť empiricky zcela nepodloženým politickým dojmem, že nikdo daně neplatí, a je proto namístě zpřísnění jejich výběru, považujeme za podobně nerozumné a ve svých důsledcích nespravedlivé jako ponechání celé třídy po škole jen proto, že v hodině vyrušoval jediný žák.“
Ing. Vladimír Opatrný, daňový poradce