Vláda přesouvá náklady z jednoho podnikatele na druhého - vytloukání klínu klínem

money-2724235_1280.jpg

8. 4. 2020_Podnikatelské odbory odmítají, aby vláda zasahovala do práva nakládat se svým majetkem a přesouvala finanční zátěž z nájemníků na pronajímatele.

Podnikatelské odbory jsou šokovány plánem vlády přesunout finanční zátěž za koronavirovou krizi na jiné podnikatele, majitele bytů a nebytových prostor. „Vláda spustila známou hru „letadlo. Chlubí se, jak pomáhá a zatím jen přesunuje peníze od jedněch podnikatelů k druhým,“ kritizuje šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek návrh vlády umožnit, lidem, aby neplatili půl roku nájem. To je podle něj nejen finanční rána pro majitele domů a bytů, ale současně jde o nepřiměřený a protiústavní zásah do soukromého podnikání.

„Vládu to nic nestojí, udělá se hezkou před veřejností a všechno to zaplatí soukromé osoby, To je od vlády chytré, ale pěkně hnusné,“ prohlásil Radomil Bábek. Podnikatelské odbory odsuzují i skandální výrok prezidenta Miloše Zemana, který v rozhovoru pro Blesk řekl: „Myslím si, že pronajímatelé bytů by se nezbláznili a nezkrachovali. Každý z nás musí nést svůj díl odpovědnosti,“ prohlásil Zeman. Radomil Bábek k výroku Miloše Zemana jen lakonicky poznamenal: "Takový bolševický postoj - sebereme jim peníze, vždyť jsou dost bohatí!"

Návrh vlády spočívá v tom, že pokud se nájemník kvůli koronavirové krizi dostane v příštích měsících do finanční nouze a nebude platit nájemné, majitel bytu mu nesmí dát výpověď z nájmu. Musí počkat do května 2021, kdy mu má nájemník podle návrhu vše doplatit. Podnikatelské odbory upozorňují, že je to pro vlastníky bytů a domů naprosto likvidační. Mnoho lidí např. vložilo do koupě bytu své celoživotní úspory, aby měli přilepšení k nízkému důchodu, někteří si pořídili byty a nájemní domy na hypotéku a splácí ji z vybraného nájemného, jiní mají pronajímání bytů jako předmět podnikání. Je to podnikání, jako každé jiné, ani lepší, ani horší.

Pokud v parlamentu tento protiústavní návrh projde, nájemné mnozí majitelé už neuvidí, protože příští rok budou těžko nájemníci doplácet dlužné nájemné za celý rok a současně platit běžný nájem. „Stát nemá právo zasahovat do vlastnického práva, které jako nedotknutelné garantuje ústava. Vláda zavedla nouzový stav, znemožnila lidem pracovat a firmám podnikat, takže nese plnou zodpovědnost za své kroky. A nemůže ji házet na nějakou skupinu obyvatel, jak se jí to zrovna hodí, místo toho, aby problém sama  řešila, třeba dočasným příspěvkem na bydlení,“ odmítá chování vlády šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek.

Podnikatelské odbory poukazují na fakt, že v případě úvěrů a hypoték, jejichž splácení vláda navrhuje odložit, nebudou klienti po dobu odkladu nic platit, ale banka o své peníze nepřijde, protože se jí po celou dobu bude úročit půjčená částka. U majitelů domů to dopadne jinak - nejenže se jim nájemné úročit nebude, ale nájemníci se často odstěhují kdoví kam a majitelé na nich budou jen těžko vymáhat dlužné nájemné. „Je to další podraz téhle neomarxistické vlády, která prostě vychází z toho, že voličů - nájemníků je víc než vlastníků domů a bytů,“ kritizuje vládu Radomil Bábek.
Podnikatelské odbory žádají vládu, aby tíživou situaci nájemníků bytů, ale i podnikatelů v nebytových prostorách, vyřešila příspěvkem, cíleně určeným na úhradu takových nákladů. Zároveň důrazně žádáme vládu, aby neroztáčela spirálu druhotné platební neschopnosti a nepřenášela finanční zátěž z jendoho občana na druhého.

Radomil Bábek
předseda výboru


Kontakt:

Ing. Vanda Böhmová

tajemnice Podnikatelských odborů
vanda.bohmova@podb.cz


Podnikatelské odbory - Unie podnikatelských a živnostenských spolků

kancelář Podnikatelských odborů:

Opletalova 919/5

110 00 Praha 1

www.podnikatelske-odbory.cz