Městem pro byznys v Libereckém kraji se stal Železný Brod

15. 12. 2014

Největší podíl podnikatelů, nejnižší ceny bytů a výborné výsledky hospodaření radnice. To jsou hlavní důvody, které vynesly Železný Brod na post podnikatelsky nejpřívětivějšího města Libereckého kraje. Druhou příčku obsadil Tanvald, třetí skončil Jablonec nad Nisou.

Výzkum Město pro byznys, který již sedmým rokem hodnotí 205 obcí s rozšířenou působností a 22 městských částí hlavního města České republiky, zpracovala agentura Datank.

Radnice Železného Brodu se má čím chlubit. V kritériích, která se týkají jejího hospodaření, vykázala výborné výsledky. Město mělo největší podíl kapitálových výdajů, získalo třetí místo v „likviditě“ a stejně tak v iRatingu CRIF - Czech Credit Bureau. V poměru výdajů na dluhovou službu k běžným příjmům skončilo na druhém místě. „I přestože jsme hodně investovali, přebytek na našem účtu se ve srovnání s předchozím rokem zdvojnásobil,“ podotkl odstupující starosta Železného Brodu André Jakubička. Dodal, že město se hospodaření radnice snaží vylepšit dotacemi. A to se daří dobře. Železný Brod má největší podíl EU dotací na obyvatele v rámci kraje.

Radnice se snaží vycházet zdejším podnikatelům vstříc. „Během mého funkčního období jsme rozšířili úřední hodiny. Ze strany úředníků se to samozřejmě nesetkalo s ohlasem, ale veřejnost tento krok ocenila, “ řekl André Jakubička. Zdá se, že příznivé výsledky hospodaření radnice a její celkový přístup umí podnikatelé ocenit. Je jich zde nejvyšší podíl a jejich počet pořád a rychle roste. Zaměstnancům i podnikatelům ulehčují život nejnižší ceny bytů a druhé nejnižší ceny stavebních pozemků v kraji. Nízká je i dan z nemovitosti a nezaměstnanost je druhá nejnižší v celém Liberecku.

Velcí investoři se do Železného Brodu nehrnou, zejména kvůli nedostatku ploch pro průmyslovou zónu. Starosta města ale ví, ve kterých oblastech má město velký potenciál pro rozvoj podnikání: „Náš potenciál je v jednodenní turistice. Každoročně zaznamenáváme nárůst turistického ruchu o 15 až 20 procent.“
 
Na druhém místě se v Libereckém kraji umístil Tanvald. Podobně jako vítězné místo, i zde dělá podnikatelské prostředí příznivým zejména dobré hospodaření radnice, nízké ceny pozemků a bytů a skvělé výsledky v získávání dotací z EU. Třetí příčka letos patří Jablonci nad Nisou. Ve městě je třetí nejnižší nezaměstnanost v kraji, nejnižší dlouhodobá nezaměstnanost a nízké podnikatelské poplatky. Dobré výsledky město dosáhlo i v testu elektronické komunikace a pochvalu si vysloužily i jeho webové stránky.

Celkové pořadí Města pro byznys Libereckého kraje 2014
 
1. Železný Brod
2. Tanvald
3. Jablonec nad Nisou
4. Semily
5. Česká Lípa
6. Liberec
7. Turnov
8. Frýdlant
9. Nová Bor
10. Jilemnice
 
Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem společnost Škoda Transportation, odborným garantem CRIF – Czech Credit Bureau, zpracovatelem agentura Datank.

Zdroj: A. Rusínková