APaČ: Fotokampaň „BEZ PRÁDELEN TAKTO“ upozorňuje na kolabující obor

APaČ_Průmysl.png

27.1.2021_hkcr_Asociace prádelen a čistíren (APaČ), která reprezentuje firmy v oboru praní a čištění prádla, řadu měsíců prosazuje kompenzace na podporu zasažených podnikatelů. Ti ze dne na den přišli o zákazníky poté, co vláda uzavřela hotely, restaurace a celý společenský život. Vzhledem k tomu, že činnost praní a čištění omezena nebyla, na cílenou pomoc tito podnikatelé nárok nemají. APaČ se rozhodla vytvořit sérii fotografií, které zachycují svět bez našeho oboru.

Nápad na fotografickou kampaň vzešel z řad členské základny asociace již koncem minulého roku, kdy Ministerstvo průmyslu a obchodu přišlo s nabídkou zahrnutí prádelen a čistíren do seznamu uzavřených provozoven výměnou za kompenzace. „To jsme samozřejmě nemohli přijmout. Od března ve veřejném prostoru zdůrazňujeme nepostradatelnost našeho oboru, který slouží zdravotnickým zařízením, pečovatelským domovům či průmyslu, který naši zemi nyní drží nad vodou,” říká prezidentka Asociace prádelen a čistíren Jana Puškáčová.

Kampaň s nadsázkou zachycuje situace, jak by to vypadalo, kdyby byly prádelny uzavřeny, nebo jak to bude vypadat, až zkrachují. „Naše asociace od samého začátku jedná s vládními představiteli slušně, bez nadávek, stávek a vyhrožování. Tato kampaň naši snahu s vtipem podtrhuje. I když realita je taková, že našim podnikatelům je už nějaký ten čas spíš do pláče,” komentuje Jana Puškáčová.

APaČ v posledních měsících předložila Ministerstvu průmyslu a obchodu dva návrhy na dotační program s názvem COVID Prádlo, který by zasaženým firmám v oboru částečně kompenzoval jejich náklady. „Máme informace, ze ministerstvo se naším návrhem zabývá. Mou povinností je však znovu zopakovat, že pro naše podnikatele hraje každý den obrovskou roli. Bohužel řada z nich již čekání vzdala,” uzavírá Jana Puškáčová. Již prosincový průzkum APaČ ukázal, že více než desetina firem v oboru praní a čištění zcela ukončila svůj provoz.