27.4., 28.4. Výstupy vlády

913covid-4948866_1280.jpg

Výstupy z jednání vlády:

Poslanecká sněmovna 28. 4. 2020 rozhodla o prodloužení nouzového stavu do 17. května. Uvidíme, jaký to bude mít vliv na program postupného uvolňování dosud platných krizových a dalších mimořádných opatření.

Na tiskové konferenci 28. dubna jsme spolu s Františkem Luklem, předsedou Svazu měst a obcí ČR a Davidem Markem, hlavním ekonomem společnosti Deloitte, mimo jiné uvedli, že vláda by měla zachovat veškeré dotační programy pro firmy, města a obce, které jim umožňují vyšší efektivitu, modernizaci, digitalizaci a ochranu životního prostředí. Stejným směrem by měl stát směřovat také balíky smysluplných investičních opatření na povzbuzení české ekonomiky. Další výstupy si můžete přečíst např. v této tiskové zprávě. Sestřih klíčových sdělení pak můžete zhlédnout na zpravodajském webu iDNES.cz.

Na našich webových stránkách jsme pro vás mj. aktualizovali:

Na webové stránky komory jsme také uveřejnili výzvu České asociace úklidu a čištění (CAC) k znovuotevření provozů, která navazuje na již dříve publikovaná Metodická doporučení pro účinnou dezinfekci povrchů v souvislosti s koronavirem.

Dovolujeme si vás upozornit také na stanovisko Veletrhů Brno. Připomínáme, že Mezinárodní strojírenský veletrh je nejvýznamnějším průmyslovým veletrhem ve střední Evropě, kterého se každoročně účastní přes 1 600 vystavovatelů. Řada z vás jej navštěvuje nebo vystavuje na něm své výrobky, proto čekáte na zprávu, jak bude tato akce pro podnikatele probíhat letos. Pořadatelé požádali vládu, aby veletrhy zařadila do stejné kategorie vládního harmonogramu uvolňování restrikcí jako provozovatele nákupních center. Podněty našich začleněných společenstev i členů pravidelně postupujeme vládním činitelům, krizovému štábu MPO i týmu epidemiologů.

Ve spolupráci se společností Wolters Kluwer nabízíme v rámci služby Vzorné Právo vybrané vzory smluv a jiných právních dokumentů. To vše zdarma a exkluzivně pro členy Hospodářské komory. Služba byla zpřístupněná 31. března 2020 a od té doby do nabídky přibyly nové vzory a byl spuštěn chat jako podpora pro práci se vzory. Služba je dostupná skrze Právní elektronický systém (PES) https://pespropodnikatele.cz/ nebo přímo na adrese https://www.vzornepravo.cz/hkcr. Věříme, že vzory budou užitečné při řešení širokého spektra záležitostí, se kterými jsou nyní podnikatelé nuceni se potýkat. Nabídka je platná do 30. června 2020. Jablonecká komora nabízí PRO SVÉ ČLENY vzory smluv českých i polských dle platné legislativy již 6 let.

Hospodářská komora rovněž intenzivně komunikuje se svými regionálními komorami i živnostenskými společenstvy. Společně tak analyzujeme negativní dopady pro podnikatele a sumarizujeme návrhy možných kompenzačních řešení. Ty využíváme při dalších jednáních s příslušnými orgány státu.(hkčr)